Gymnázium, Praha 6, Arabská 14

Výukový program Social impact of Climate Rules

Prezentace 360° videí v Komunitním centru Šlejnická

V úterý 6. 6. se zrealizoval cíl celého projektu třídy 2C, kdy se uskutečnila prezentace 360° videí v seniorském komunitním centru Prahy 6. Zobrazení videí ve VR brýlích mělo mezi seniory velký úspěch.

Fotodokumentace z celého projektu

Generální zkouška ukázky 360° videí

V pondělí 5. 6. proběhla prezentace 360° videí natočených studenty 2C. Pozvaní hosté mohli vidět video, jak z prostor školy, tak ze dvou objektů GHMP - Vily Františka Bílka v Praze a jeho Domu v Chýnově. (Informace o natáčení jsou popsány níže.) Pro čekající na VR brýle byla připravená aplikace Arts and Culture na tabletech, která využívá některé prvky rozšířené reality. Dále byly připraveny "papírové" aktivity, ale ty nebyly využity. Pro účastníky byl připraven drobný dárek, který byl inspirován detailem z pražské vily - beruška, vytištěno na 3D tiskárně.

Prezentace lokálního projektu "František Bílek"

Kamera
VR brýle
Vila a Dům Františka Bílka

Videa:

Škola
Vila Františka Bílka v Praze a jeho Domu v Chýnově; rozděleno v Playlistu

Natáčení v Domě Františka Bílka v Chýnově

Na začátku dubna 2023 navštívila celá třída 2C Dům Františka Bílka v Chýnově. Opět se natáčelo video 360 a pořizovala fotografická dokumentace. Kromě samotné vily žáci měli možnost vidět vlastní náhrobek umělce - sochu v nadživotní velikost a další náhrobní desky vytvořené sochařem na místním hřbitově. Vše bylo s odborným výkladem lektorky GHMP.

Prezentace lokálních projektů

V prosinci proběhlo ve školní studovně představení lokálních projektů v rámci výukového programu. Kromě žáků naší školy se zúčastnily žákyně ze ZŠ Barrandov s učitelem Michalem Mikulcem. Projekt ZŠ Vitae byl představen v zastoupení. Práce byly hodnoceny odborníky z praxe, z nich část byla osobně přítomna, další se připojili přes videokonferenci. Společně s ogranizátory projektu budou vybírat nápady, které budou finančně podpořeny pro jejich realizaci.

Natáčení ve Vile Františka Bílka v Praze

V listopadu si část žáků z 2C si vyzkoušela natáčení kamerou 360, jedna skupina natáčela prostory školy a další měla možnost natáčet v Bílkově vile. Natočený a upravený materiál bude zpřístupněn na YouTube a nahrán do VR brýlí, proto další žáci připravili tutoriál na ovládání těchto brýlí. Vše bude ještě prezenčně představeno v komunitním centru Šlejnická na Praze 6.

Realizace metodiky "Virtuální turistika"

Koncem května proběhla výuka metodiky "Virtuální turistika", v které byli žáci seznámení se základním pojmy virtuální reality a také si vyzkoušeli VR brýle Oculus Quest 2. Žáci měli za úkol připravit 5ti denní "virtuální" tematickou cestu včetně cenových nákladů, svou trasu zanesli do aplikace Google Earth. Na závěr ostatní seznámili se svým cestovatelským záměrem. Video 360

Projektový den "Climate Rules"

Během března proběhly ve dvou třídách úvodní projektové dny "Climate Rules". Akce spočívala ve hře, kde byli žáci rozděleni do skupin, které prezentovaly fiktivní státy a jejímž cílem bylo zachránit planetu.

Žáci se museli rychle zorientovat v pravidlech a během hry pružně reagovat na nově vzniklé události ve "svém" státě (např. zemětřesení, záplavy).

Během hry pracovali s papírovými podklady i s tabletem. Projekt byl založen na komunikaci, jak mezi členy skupiny, tak mezi státy. Součástí byla také ukázka zajímavé techniky: termokamera, vodíkové autíčko, autíčko s rozpoznáním obrazu a VR.

Celá akce byla úvodní částí celého programu, na který budou navazovat výukové metodické listy a který bude zakončen vlastním projektem žáků v příštím školním roce.

Výukové stavebnice

V rámci projektu byly škole zapůjčeny výukové pomůcky pro demonstraci vzniku alternativních zdrojů energie, konkrétné pro využití vodíku a proudění vzduchu. Studenti 2. ročníku si je vyzkoušeli a zpracovali k nim vlastní dokumentaci.

Vodíkové auto
Vodíková vrtule
Vertikální větrná turbína

... Celková fotodokumentace