Gymnázium, Praha 6, Arabská 14

Výměnný pobyt

2. února 2024

V rámci zahraniční spolupráce mezi Gymnáziem Arabská a školou Liceo E. Boggio Lera v sicilské Katánii navštívilo od 12. do 16. prosince naši školu šest italských studentů společně se dvěma profesorkami, Annou Barberi a Caterinou Musumeci, z této školy. Celý pobyt, který byl součástí programu Erasmus+, se kromě poznávání Prahy zaměřoval i na problematiku životního prostředí ve městech.
Každý z italských studentů byl ubytován u jednoho z šesti žáků z Arabské, kteří se celé akce zúčastnili s nimi. O hladký průběh velmi nabitého programu se postaral pan zástupce Ing. Mgr. Marek Lang a paní profesorka Mgr. Barbora Novosadová. Italsko-česká skupina v průběhu celého týdne navštívila mnohá zajímavá místa po celé Praze, mimo jiné Strahovský klášter či Národní muzeum.
V rámci návštěv se studenti zúčastnili workshopu o udržitelném umění v Kunsthalle Praha, kde si vyzkoušeli práci s 3D scanningem. Jedno odpoledne bylo poté vyhrazeno pro provádění a zpracování pokusů vztahujících se k životnímu prostředí. Jednalo se o měření kvality vody, hladiny hluku a obsahu CO2 ve vzduchu. Studenti, kteří byli rozděleni do tří skupin, pro svá měření využili laboratoře a okolí školy. Poslední den probíhala závěrečná prezentace výstupů z projektů v angličtině.
Ve čtvrtek 14. 12. navštívili italští i čeští studenti, společně se všemi účastníky TSC na Sicílii, německé Drážďany. Kromě prohlídky města a tradičních vánočních trhů byla na programu i návštěva továrny na elektroauta automobilky Volkswagen. Žáci zde měli díky komentované prohlídce možnost nahlédnout do procesu finální montáže elektromobilů.
Samotná TSC na Sicílii bude probíhat od 16. do 20. dubna 2024. České studenty čeká spolupráce na projektech s žáky z partnerské školy v Katánii a samozřejmě také výlety po ostrově. V plánu je konkrétně návštěva Taorminy, prohlídka Katánie či výlet na sopku Etna.

Lukáš Tocháček, III.B.