Gymnázium, Praha 6, Arabská 14

Odborný historický kurz 2. A

9. června 2023

Hartmanice místo tří kultur

Den první: Keply (ekofarma) a Haidl am Ahornberg (Zhůří). Strhující dějiny a krásná příroda.

Den druhý: Hartmanice místo tří kultur. Dobrá Voda – Muzeum dr. Šimona Adlera, skleněný oltář
Vladěny Tesařové v kostele sv. Vintíře, Horská synagoga v Hartmanicích. Pracujeme s prameny. Na závěr - hartmanický hřbitov, němý svědek dějin.

Den třetí: z Neuhurkenthal, vesnice založené 1801, ze které toho mnoho nezbylo, vyrážíme směr Hurkenthal (Hůrka). Tady kdysi býval zámeček, lesovna, pošta, hotel, hostinec, dva mlýny, fara, kostel sv. Vincence a kaple sv. Kříže. Pak přišlo vysídlení a vojenský újezd. Hůrka … Memento mori. Po dlouhé debatě - směr jezero Laka. Počasí fantastické.

Den čtvrtý: bavorské město skla - malebný Zwiesel. Název města podle soutoku Gr. Regen a Kl. Regen, “Zwie-Sal”. Kolem hory Falkenstein, Hennenkobel, Javor a Roklan. Navštěvujeme Waldmuseum, krásné muzeum připravené na sousedy z Čech. Co nás spojovalo a spojuje? A potom Unterirdischen Gänge (zwieselské podzemí). Krásný slunečný den. Večer prezentace a výstupy z tohoto kurzu. Jak žili v této lokalitě Češi, Němci a Židé? Jak se z přátel stali nepřátelé? Proč některá místa zmizela? Jak místo ovlivnila „železná opona“?

Den pátý: vracíme se na GA

Fotogalerie