Gymnázium, Praha 6, Arabská 14

Aneta Pokorná - mistrině světa v Jiu Jitsu

3. prosince 2019

Aneta Pokorná – mistryně světa v jiu jitsu

1) Co jsi vlastně vyhrála (co je to přesně za sport a v jaké kategorii)? Vyhrála jsem Mistrovství světa sportovního jiu jitsu, v disciplíně Ne Waza (lidé to znají také pod názvem Brazilské jiu jitsu) do 21let a do 57kg.

2) Kde jsi vyhrála, kde je tvůj sport nejvíc populární a jakou popularitu má u nás? Turnaj pořádaly Spojené Arabské emiráty v Abu Dhabi, kde má tento sport velikou oblibu. Například mají samostatný pořad v TV pro jiu jitsu. Nebo se na turnaje chodí dívat nejvyšší šejkové.
Samozřejmě nejvíce populární je to v Brazílii a v USA, kde hodně Brazilců žije a učí. U nás se počty zvyšují a to díky obecně většímu zájmu o bojové sporty, ale třeba i díky Benu Cristovaovi, který tento sport dělá a zpopularizoval ho u nás.

3) Co ti tenhle sport dal nejvíc a co ti naopak vzal?
Vrcholový sport mi dal styl života, pokoru, disciplínu, seberealizaci. Naopak mi vzal veškerý volný čas, který bych trávila s přáteli nebo s rodinou. Nebo také sen - studovat medicínu.

4) Co bys ještě chtěla v tomhle sportu dokázat, kde se vidíš za 10 let?
Určitě se dostat na Světové hry, které jsou pod Olympijským výborem a přezdívá se jim "olympiáda neolympijských sportů" a také je samozřejmě vyhrát! A kde se vidím za 10 let? Buď na Olympiádě v judu nebo na špičce ženského jiu jitsu ve světě.